Ne aramıştınız

19 Kasım 2011 Cumartesi

GÜL ŞERBETİ


Yazdan kalma bir lezzet. Ve en sevdiğim çiçek olan kırmızı gülün müthiş kokusu ve aromasıyla bayıla bayıla içtiğim, oğluşumun da çok sevdiği, sıcak yaz günlerinde içimiz ferahlatan bir içecek.
Malzemeler:
10-15 adet gülün, ayıklanmış taç yaprakları
5-6 adet limon tuzu
Yeterince su
Arzuya göre şeker
Yapılışı:
Gül yaprakları kavanoza koyulup üzerine su doldurulur. Limon tuzu eklenip kavanozun kapağı kapatılır ve güneş alan bir yerde bekletilir (benimki 1 hafta kadar bekledikten sonra hazır hale geldi). Bekletme süresi sonunda, süzülür. Elde edilen suya, damak zevkine göre şeker eklenir, karıştırarak eritilir. Enfes gül kokusu ve lezzeti eşliğinde afiyetle içilir.


DÜZELTME: Şrbet hazırlanırken, önce uygun ölçüde su eklenir. Yoksa hafifçe ağzı buran bir tat bırakır. İstenen lezzet ve aromayı bozar. Bu ayrıntıyı belirtmeyi unutmuşum.

KAHVALTILIK EKMEK DOLMASI


Kahvaltılık hemen herşeyin bir arada bulunduğu, misafir kahvaltılarına da çok yakışacak, nefis bir lezzet oldu. Kullanılan malzeme miktarı, kişi sayısına göre değişir ama ben kendi kullandığım miktarları yazayım.
Malzemeler:
3 adet hamburger ekmeği
2 adet iri domates
1/3 kangal sucuk
3 adet yeşil biber
1/2 kase kadar beyaz peynir
2 kaşık kadar sıvıyağ
3 adet yumurta
3 dilim kaşar
Yapılışı:
Sucuk dilimlenip sıvıyağda hafifçe sotelenir. Doğranmış biberler eklenip sotelemeye devam edilir. Kabuğu soyulup küp doğranmış domatesler de eklenip, domatesler yumuşayana kadar pişirilir. En son, küçük küpler halinde doğranan peynir ilave edilir ve altı kapatılır.
Bıçakla, ekmeklerin üzerinden küçük bir kapak açılır ve tatlı kaşığı ile içleri oyulur (kabuk halinde kalacak kadar çok oymayın. yoksa içini doldururken yırtılıyor). Hazırlanan sucuklu harçtan, ekmeklerin içine yeterince doldurulur (yumurtalar için biraz boşluk kalmalı). Her bir ekmeğin üzerine birer yumurta kırılır ve bir dilim de kaşar kapatılır. Önceden ısıtılmış 175 der.lik fırında kaşarlar eriyene kadar pişirilir.

Not: Doğranmış siyah zeytin de çok yakışacaktır. Ben kullanmadım ama isteyen ekleyebilir.