Ne aramıştınız

16 Nisan 2012 Pazartesi

HAVUÇLU YUFKA TATLISI

Farklı lezzetiyle, iyi bir alternatif oldu bu tatlı. Portakal suyunun verdiği hafif ekşilik de çok yakıştı lezzetine. Tarifi nereden aldığımı not almamışım ama nereye gideceğini biliyorum :) Elbette pastaeli  'nin ev sahipliğini yaptığı  "Çay-Kahve Bahane" etkinliğine...


Malzemeler:
4-5 havucun rendesi
2 kaşık şeker
Ceviz kırığı
Baklava yufkası
Tereyağı
Şerbeti için
2 bardak şeker
2 bardak su
1 bardak portakal suyu
1 portakal kabuğu rendesi
Yapılışı:
Şerbeti için tüm malzemeleri tencereye alıp hafif ağdalı bir kıvam alana kadar pişirelim. Bir kenarda ılınmaya bırakalım.
Önce rendelenmiş havuçları, şekerle birlikte yumuşayana kadar pişirelim. Ceviz kırıklarını ekleyelim. O soğurken 2-3 kaşık tereyağını eritelim. 2 adet baklava yufkasını üst üste koyup, üzerine fırça yardımıyla eritilmiş tereyağı sürelim. İstediğimiz genişlikte şeritler halinde keselim (ben enlemesine dörder parçaya ayırdım). Her şeridin bir köşesine havuçtan 1/2 kaşık kadar koyup muska şeklinde saralım ve yağladığımız tepsiye dizelim. Yufkaları 2 şerli kullanmak suretiyle aynı işlemi harcımız bitene kadar yapalım. Kalan tereyağını muskaların üzerine sürelim. 150-160 der.lik fırında (önceden ısıtmadım), üzerleri kızarana kadar pişirelim. Fırından çıkarıp 10 dk kadar beklettikten sonra, ılık şerbeti üzerlerine gezdirelim. Şerbetini çekip iyice soğuyunca servis yapalım.


Bu da, her yufka tatlısında olduğu gibi, hem daha lezzetli hem daha hafif olması açısından, üzerine pudra şekeri serpip tükettiğim haliyle havuçlu tatlı. Çıtır çıtır yedim. Çok da güzel oldu.